İnovatif Düşünce ve Uygulama Kulübü üyeleri olarak sabahın erken saatlerinde kahvaltıda buluştuktan sonra Akdeniz Bilişim Zirvesi’ne katılmak için Antalya’ya doğru harekete geçtik. Etkinliğin düzenleneceği otele geçtikten sonra konferans salonunda bekleyişe geçtik. İlki düzenlenen bu buluşmada salonda tatlı bir telaş hakimdi ve nihayet salon dolmaya, konuşmacılar ise son hazırlıklarını yapmaya başladı.

Sahneye ilk önce Google‘da Yazılım Mühendisi olan Selim Önal çıktı. Google ve Slikon Vadisi konulu konuşmasında Önal, 2011 yılında Google Search Engine biriminde işe başladığını belirterek konuşmaya giriş yaptı. Daha sonra firmanın kendisiyle özdeşleşen arama motoru hakkında bilgi veren Önal, “Google, arama motorunda 5 yılda bir devrimsel değişimler yapıyor, arama kısmında yazılan soruların ise artık %10-15’ine direk cevap verebiliyor. Günde ortalama 1 milyar arama yapılıyor. Google Search ileriki dönemlerde tamamen size özel kılınmış kişisel asistanınız olmayı hedefliyor.” dedi. Google’ın devam eden diğer projelerine değinen Selim Önal, Akıllı Araba satışlarının 1 milyona ulaştığını belirtti. Loon projesi sayesinde ise tüm dünyaya interneti ulaştırma hedeflerinde olduklarını aktardı. 

Konuşmasının sonraki bölümünde Google ve Kariyer Planlaması hakkında bilgiler vererek devam eden Önal, “Google’ın en büyük artı değeri ve zenginliği kültürüdür. Şirket içi feedback (geri bildirim) Google’ın en çok önemsediği değerlerden biridir” dedi. İşe alımlarda tek kişinin belirleyici olmadığını, komitede alınan sonucun belirleyici olduğunu,  görevde terfi etmek için ise nedenleriyle beraber komiteye başvuru yapıldığını aktardı. Google için projelerin maddi planından ziyade proje odağının daha çok önemli olduğunu belirterek konuşmasını bitirdi.

Daha sonra soru-cevap kısmına geçilirken Selim Önal tüm sorulara bütün samimiyetiyle cevap verdi. İşte cevaplardan derlemeler:

  • Yandex, Türkiye’de eksik kaldığımız konuları iyi analiz ederek pazara nüfuz etti.  Harita ve Hava Durumu gibi uygulamalarda gayet başarılı oldular.
  • Ülke olarak sosyal ağlarda en çok kullanıcıya sahip sayılı ülkelerden olmamıza rağmen kullanım şeklimiz garip! Google’da yapılan aramaların %50-60’lık salt çoğunluğu dizi, medya, uygunsuz videolar ve eğlence ile ilgili.
  • Google’da kimse performansı kötü olduğu için işten atılmıyor, gerekli her türlü psikolojik-sağlık destekleri ve her türlü imkan şirket içinde zaten sağlanıyor. Google’da çalışmaya başlayan biri ortalama 3 ayda uyum sorunu rahatlıkla aşabiliyor. 1 hafta/1 ay/3 ay/1 yıl gibi aralıklı periyotlarla anket değerlendirmeleri yapılıyor. Şirket içi feedback bunun için önemli.
  • Türkiye ile Amerika’da ki üniversiteler arasında eğitim düzeyinde pek fark yok gibi. Araştırmacı kimliği çok iyi olan bir akademisyen sürekli çalışmalara odaklandığından zaten iyi bir ders anlatıcı olması beklenemez.  İsrail gibi çok az nüfuslu ülkeler dahi bizden daha çok bilişimci çıkarmayı başarıyorlar. İyi bir bilişimci olmak daha çok size bağlı.

 

Hemen ardından sahneye çıkan Daron Yöndem, Bulut Bilişim ve Azure hakkında sohbet havası içerisinde konuşmasını yaptı. Amazon ve Microsoft‘un Cloud pazarının liderleri olduğunu söyledi. Her teknoloji devinin büyük değişimler içerisinde olduğuna işaret eden Daron Yöndem, “Bence Windows‘ta key (ürün anahtarı) ileride tamamen kalkacak. Bunun yerine insanların her  cihazda kullanılabileceği lisanslı Live ID’ler gelecek” dedi. Kendisine gelen soru üzerine yazılımla ilgilenmek isteyenlere kesinlikle Açık Akademi‘yi önerdiğini, bu platformun en alt seviyeden en üst seviyeye kadar geniş kaynak eğitimlerine sahip olduğunu söyledi. [divider]

Verilen öğle arasının ardından herkes sahneye çıkacak ismi heyecanla bekliyordu. Bu isim çoğumuzun büyük ilgiyle takip ettiği eğlence programlarından biri olan Hugo ve Tolga Abi yarışmasının sunucusu olan Tolga Garipoğlu‘ydu. Sahneye çıkar çıkmaz enerjisini salonda hissettirdi. Herkesin şaşkın bakışları arasında onun artık yeni bir yönünü öğreneceğimiz Mobil Uygulama Pazarı ve Yeni Fikirler konulu konuşması için sahnedeydi.

Kendi kurdukları Fikrin/Becerin platformu hakkında bilgi vererek konuşmasına giriş yapan Tolga Garipoğlu, bu proje kapsamında 4 mobil uygulamasının tamamlandığını ve bunlardan birinin beta olarak mobil uygulama mağazalarında yer aldığını belirtti. Fikrin/Becerin platformuna başvuran kişinin fikri iyi ve geliştirilmeye uygun ise daha sonra yatırım alabileceğini söyledi.  Şuan piyasada yayımlanan neredeyse her 20 uygulamadan 19’unun birkaç ay sonra battığını söyledi. Selim Önal’da bu söylenenleri onaylayarak; Google uygulama ve projelerinin neredeyse %85’inin son kullanıcıya ulaşamadan kapandığını belirtti. Konuşmasına kaldığı yerden devam eden Tolga Garipoğlu, Snapchat‘in Türkiye’nin en zengininden daha çok zengin olduğunu hatırlattı.  Biten 4 uygulamanın Fikrin/Becerin platformunun lansmanı ile birlikte ülkeye tanıtılacağını söylerken aynı zamanda yakında ulusal bir kanalda programının başlayacağı müjdesini verdi. Daha sonra platformun 4 uygulama projesi hakkında bilgi verdi. İşte merak edenler için o uygulamalar:

  • Soshlapp: Şuan beta sürümü yayında olan bu uygulama sayesinde hangi sosyal ağda kimlerin trend, hangi konuların daha çok konuşulduğunu görebiliyorsunuz.
  • Qoquet: Henüz yayında olmayan bu uygulama sayesinde geleceğe mesaj atabiliyorsunuz. Seçtiğiniz kişiye, yazdığınız mesajı, ayarladığınız gün ve saatte gönderen bu uygulama whatsapp gibi anlık mesajlaşma uygulamalarının ters yönünde bir fonksiyon görüyor.
  • Moncert: Bu uygulama ile kendi konserlerinizin organizatörü olabileceksiniz.
  • Itbarx: Tıpkı diğer uygulamalar gibi platformun lansmanında tanıtılacak bu uygulama da henüz yayında değil. 14 sn’lik sınırlama ile çekeceğiniz videoları aynı zamanda yazıya döken bu uygulama epey konuşulacağa benziyor. Aynı zamanda bu uygulama için bir televizyon programı yakında ulusal kanalda yayımlanacak.

Tolga Abi, konuşmasına son verirken her zaman duyduğumuz ama bu sefer daha bir anlamlı olan o cümleyi kullandı. “Unutmayın gençler, [highlight]Her şey parmaklarınızın ucunda![/highlight]”

Biten konuşmanın hemen ardından Emrah Kozan, UX Design Kullanıcı Deneyimi konuşmasını yapmak için sahneye çıktı. UX ve UI kavramlarının net hatlarıyla tanımladıktan sonra kullanıcı deneyiminin önemine değindi. Emrah Kozan, kullanıcı deneyiminin en güzel örneklerinden  biri olan Amazon’un “üyel ol” butonunun “devam et” olarak değiştirmesi sonucu 1 yılda 300 milyon dolar kar elde ettiğini, aynı şekilde kullanıcı yorumlarının ürün satışını etkilediğini düşünen Amazon’un ürünü alan kişilerin değerlendirme yapabileceği bir kısım oluşturduğunu ve bundan da 2,7 milyon dolar kar elde ettiklerini ifade etti. Kullanıcı deneyimin neden önemli olduğuna değinen Emrah Kozan;

  • Markaların kullanıcı deneyimlerini geliştirmelerinde müşteri sadakati artış oranı’nın [highlight]%44[/highlight]
  • Markaların kullanıcı deneyimlerini geliştirmelerinde müşteri memnuniyetinin ise [highlight]%72[/highlight]

artırdığını belirtti. Konuşmasına tasarım yapmak isteyenlere önerilerde bulunarak devam eden Emrah Kozan, fikir aşamasındayken kağıda çizilecek eskizlerin önemine değindi. Eskizlerin ardından şablonun wireframe (mockup) olarak hazırlanmasının bir çok sorunu öngörmemizi sağladığını ve bunun en sağlıklı tasarım yöntemi olduğunu belirtti. Önerilerine devam eden Emrah Kozan, Tasarımcının tasarım yaparken duygularından kaçınması gerek. Tasarımcı, tasarımı kendisi için yapmadığını bilmelidir, dedi. Konuşmasına devam eden Emrah Kozan, tasarım kadar içerik  içinde gürültü ve karmaşadan uzak durulmalı, az öğe içermelidir. Bir web sitesinde kullanıcıdan özellikle fazla bilgi istenmemeli örneğin üyelik formlarının aşaması kısa olmalı. ” diyerek konuşmasını bitirdi.

Verilen kısa bir aranın ardından günün son konuşmacısı  Timuçin Diş sahneye çıktı. IT Sektöründe Kariyer adlı konuşmasında öğrencilere tecrübelerinden yola çıkarak tavsiyelerde bulunmayı ihmal etmedi. Bilişim Uzmanlığının tek başına jenerik bir kavram olduğunu, öğrencilerin sadece mezun olmakla yetinmeyip bu kavramın içini kendilerinin geliştirmeleriyle doldurabileceğini söyledi. Teknoloji ve bilişim konularının dinamikliğine işaret eden Timuçin Diş, mezun bir öğrencinin 1.sınıfta öğrendiği bilginin artık günümüzde demode durumuna düştüğünü ve bu yüzden öğrencilerin kendini sürekli güncel konularda geliştirmesi gerektiğini söyledi. Karşılıklı soru cevapların ardından son bulan konuşmayla beraber Akdeniz Bilişim Zirvesi‘nin ilki de noktalanmış oldu.