Geçen hafta takvimler 21 mayısı gösterirken Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde “Yazılım Günü Semineri” düzenlendi. Daron YÖNDEM ve Bora CALDU sunumlarında ağırlıklı tema olarak Kariyer, Yazılım ve Microsoft Kültürü konularına değindi. Çok keyifli geçen bu seminer karşılıklı sorular ve güzel bir söyleşi ortamında son buldu.

Daron YÖNDEM sahnedeyken kendi kariyer macerasından kesitler sunmayı ihmal etmedi. Henüz lise sıralarındayken kendi deyimiyle boş uğraşı olan (bana göre zincirin olmazsa olmaz ilk ve en önemli halkası) CD’ler için intro arayüzü hazırlamakla uğraşmış daha sonra bu macera onu şirket kurma yoluna kadar götürmüş. Bunu anlatırken söylediği iki maddelik öneri hafızamda öyle bir yer edindi ki halen canlılığını koruyor.

  • Hazır gençsiniz yardırın…
  • Şirket kurmayı düşünüyorsanız kurun çünkü iflas etseniz bile en az kaybedeceğiniz yaştasınız!

Bu önerilerde Daron YÖNDEM ne demek istemişti? Gelin sizler için biraz açalım;

Evet hazır gençken deneyeceğiniz her olumlu girişim muhtemelen size 3-5 merdiven atlatacaktır. Sadece bununla da sınırlı kalmıyor dinamik bir yaş grubunda olduğunuz için sürekli bir hareket, yoğunluk olduğu halde sabırla bu işin meyvesini almak için direnirsiniz. En taze heyecana en taze hevese bu yaşlarda sahipsinizdir. Gerekiyorsa uykusuz kalacağınız, her türlü fedakarlığı yapacağınız, henüz bir aile yükünüzün olmadığı avantajlı bir konumdasınız.

Diğer maddeye geldiğimizde ise gerçekten maddi ve manevi kayba en az uğrayacak zaman dilimi şüphesiz gençlik dönemidir. Gençken elinizde ki sermayenin 5 bin lira olduğunu varsayalım herhangi bir şirket kurma deneyiminiz olumsuz sonuçlandığında bile o parayı belli bir zaman sonra yeniden kazanabilirsiniz. Başarısızlığa uğrasanız bile manevi olarak hala inancınız tamdır. Yeni bir şeyler denemek isterseniz. Bu sizi asla yıldırmaz aksine daha güçlü adımlarla hayata sarılırsınız. Diğer bir yandan 40’lı yaşlarda olduğunuzu düşünün. 100 bin lira kadar sermayenizi bir işe yatırıp iflas ettiğinizde veya başarısız olduğunuzda sermayenin büyüklüğü oranında manevi olarak kendinizi tükenmiş hissedeceksiniz. Evli ve bir aile sorumluluğunuz varsa daha büyük bir boşlukta hissedebilirsiniz. Sanırım işin maddi kısmını konuşmaya bile gerek yok çünkü hasar büyüktür. Bir daha girişimci olmayı denemeyecek kadar gözünüz korkabilir.

Sözün özüne dönecek olursak gençliğin kıymetinin farkında olun ve denemekten asla korkmayın! Sonra çok geç olabilir. Avantajınızı kullanmanın zamanı sizce gelmedi mi?