Çoğumuzun bilişime ilgi duymasının ilk nedeni yazılım merakıyla başlar. Kimimiz işletim sistemini çökerttiğinde format atmayı tecrübe edinerek, kimimiz basit bir web sitesi için HTML kodlarını anlamaya çalışırken bulmuştur kendini. Bazen hayaller kurulur, “Bende bir gün kendi programımı yazacağım, kendi web sitemi kuracağım” diye. Hayaline olan inancı güçlü olanlar bir gün bunu gerçeğe dönüştüreceğinin farkında olup sıyrılmayı başarır. Bu hayaliyle bugün dünyayı değiştirenler, milyar dolarlık şirketlerin yöneticisi olanlar var… Ne dersin belki sen de onlardan birisindir. Belki bu yazıyı okumadan öncen yola nasıl başlayacağını, sesini nasıl duyuracağını düşünüyordun. İşte tam burada seni önemseyen, sesini duyanlar var. Onlar seğitim platformları kurup yararlanabilmemiz için portallar sundu.

İşte aradığın en iyi yazılım, programlama ve kodlamayı öğrenebileceğin web siteleri:

İncelemek istediklerin için başlık kısmında yer alan görsele tıklayabilirsin:

En iyi yazılım kaynakları

CODE.ORG : 7’den 77’ye herkese bilgisayar kodu yazmayı öğretmek için geliştirilen bu eğitim platformu hem ücretsiz hem de çoğu dersi Türkçe’ye çevrilmiş durumda. Çocuklar içinde daha ilgi çekici, seveceği dersler oluşturuldu. Angry Birds gibi oyun karakterleri görmeniz sizi şaşırtmasın.

En iyi yazılım kaynakları

AÇIK AKADEMİ: Microsoft‘un geliştirdiği ücretsiz eğitim platformu uygulama geliştirme amacıyla yola çıktı. Temel programlamadan, uzman programlamaya kadar seviye sınıfları bulunmakta. Gerek materyaller gerek verilen imkanlara baktığınızda sizde oldukça beğeneceksiniz.

En İyi Yazılım Kaynakları
CODECADEMY: Birçok farklı programlama dilinin eğitimlerini bulabileceğiniz ücretsiz bir kaynak. Başlangıç seviyesinde ki kişiler için oldukça basit ve anlaşılır dersleri var.

En İyi Yazılım Kaynakları
KHAN ACADEMY: Türkiye’ye gelmesiyle birlikte henüz yeni yeni tanınmaya başlanan bir platform. Sadece yazılım alanında değil neredeyse her konuda eğitimleri bulabileceğiniz muhteşem bir kaynak. Biyoloji, Fizik, Muhasebe, Mühendislik, Yabancı Dil; neyi öğrenmek isterseniz bulabilirsiniz.

En iyi yazılım kaynakları

UDEMY: Kitlesel çevrimiçi bir eğitim platformu olan Udemy, ücretli-ücretsiz bir çok kod yazma dersini içinde barındırıyor. Aynı zamanda kendi eğitim kursunuzu bile başlatabiliyorsunuz. Ayrıca bir paraf açmak gerekirse dünya çapında çokça bilinen bu site Türkiye’den çıkıp yurt dışında yatırım almasıyla büyüdü.

En iyi yazılım öğrenme kaynakları

Bir başka kitlesel çevrimiçi eğitim platformu da Coursera sitesi. Standford, Colorado, Toronto gibi birçok üniversitenin oluşturduğu ücretsiz kod eğitimlerini bulabilirsiniz. Ayrıca başarılı olduğunuz eğitimleri belgelemek içinde 50 dolar ödeyip sertifikanızı alabiliyorsunuz.

En iyi yazılım öğrenme kaynakları

Her ne kadar diğer eğitim platformlarına benzese de onu farklı kılan tarafları da var. Google ve Facebook’un geliştirdiği bazı derler bu platformda yer alıyor. Bunun yanı sıra Nanodegree adı verilen online kursta yazılımcılığa dair en temel bilgiler bile mevcut. Nanodegree’nin ücreti ise 200 dolar. Udacity’e göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

En iyi yazılım kaynakları

Apple’ın ücretsiz eğitim platformu olan iTunes U’da birçok ünlü üniversitenin sunduğu programlama dersleri mevcut. Ülkemizde ise Anadolu Üniversitesi tüm dersleri için bu platformu kullanmaya başladı.  Tüm bunların yanı sıra iTunes U’da eğitmenlerin iOS uygulama yazma eğitimleri de mevcut.

En iyi programlama dili öğrenme kaynakları

Apple’ın yeni programlama dili olan Swift’i öğrenmeniz için yine Apple kendisi size öğretici dersler sunuyor. Ayrıca Standford Üniversitesi’nin iTunes U sayfasında da kendi swift programlama dili derslerini bulabilirsiniz.

En iyi yazılım kaynakları

Mobil programlamaya dair aradığınız bütün materyalleri ve eğitim içeriklerini Turkcell’in bir projesi olan Geleceği Yazanlar platformunda bulabilirsiniz. Ayrıca bir paraf açmak gerekirse Geleceği Yazanlar’ın eğitmenleri Türkiye’yi karış karış gezip her üniversitede eğitim veriyor. Bu projenin ülkemiz gençliği adına büyük önem arzettiğini düşünüyorum. Tamamladığınız eğitimlerin sertifikasını LinkedIn profilinize ekleme imkanıda sağlanıyor. Yine Turkcell’in bir akademi platformu olan  Turkcell Akademi‘ye de değinmeden geçmek istemiyorum. Geniş bir yelpazede kendinizi geliştirebilmeniz için onlarca konu başlığı var. Özellikle üniversiteye hazırlanan öğrenciler için bölüm tanıtım videoları oldukça işinize yarayacaktır.

Çizgi Tagem Eğitim Platformu

Çizgi Tagem bilişim ve elektronik alanında istediğiniz bütün materyal ve eğitimleri sunan muhteşem bir eğitim platformu. Ülkemiz adına ciddi işler yapan bu platform özellikle gençlerin bilişim ve elektroniğe ilgi duyduğunda hemen her an ulaşabileceği bir site. Ayrıca dilerseniz eğitim setlerini DVD olarakta satın alabilirsiniz. Platformun gelişmesiyle beraber artık sertifika eğitimleri de mevcut. Çoğu kurumun desteğini almayı başaran Çizgi Tagem’in sertifika geçerliliğini ise bizce sorgulamaya bile gerek yok. Bu eğitim setleri çok işinize yarayacak.

Mozilla Developer Network

Mozilla’nın eğitim platformu içerisinde başlangıç seviyesinden ileri düzeye kadar bir çok eğitim materyalini bulabilirsiniz. HTML, CSS, Javascript gibi web programla dillerinde kendini geliştirmek isteyenler için çok yararlı bir site. Yine aynı mantıkta olan Code Player sitesini de tavsiye ediyoruz.

HTML 5 Rocks Öğrenme Platformu

Bir Google projesi olan HTML5 Rocks, daha çok deneyimlerin paylaşıldığı bir blog şeklinde tasarlanmış. Bu deneyimler sizlere oldukça katkı sağlıyor. Programcıların sunduğu video ve sunumların eşliğinde HTML5’i incelikleriyle birlikte öğrenmeniz mümkün.