Bilginin ve Yönetimin Önemi

Kocaman bir şirkette yönetici olduğunuzu düşünün…Şirketinizin para kazanması için çok önemli bir karar vermek zorundasınız. Bu kararı almadan önce değerlendirmeniz gereken bilgiler var. Ürününüzün ne kadar sattığı, ne kadar üretildiği, üretilirken ne kadar para harcadığınız, tüketicilerden gelen bilgiler, kullandığınız teknolojinin size maliyeti, diğer şirketlerin aynı işle ilgili yaptıkları ve daha bir sürü değerlendirmeniz gereken bilgi var. Bu bilgiler size, çalıştığınız o şirketin farklı birimlerinden sağlanıyor. Satış Pazarlama biriminden, Üretim ve Geliştirme biriminden, Finans bölümünden veya dışarıdan araştırma şirketlerinden sağlanıyor. Yapmanız gereken şey size parçalar halinde gelen tüm bu enformasyonu (bilgiyi), derlemek ve en etkin şekilde kullanarak karar vermektir.

Yaşadığımız yüzyılda insan ve para yönetiminin haricinde, şirketlerin artık bilgiyi yönetme becerilerinin rekabet güçlerini şekillendireceği önemli ve ciddi bir iddaa olarak ortaya çıkmaktadır. Bilginin, bilgi yönetiminin, bilgi yönetim süreçlerinin ve teknolojilerinin işletmelerde sebep olacağı değişimler, organizasyon yapısına olan etkileri incelenmesi gereken önemli bir konu haline geldi.

Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir?

İşletmelerde bilgi yönetimini gerçekleştiren sistemlere “Yönetim Bilişim Sistemleri” denir. Bilgiyi yönetme ve daha verimli kullanma konusunda bize yardım eden önemli bir alan var; Yönetim Bilişim Sistemleri
Yönetim Bilişim Sistemlerinin, işletme planlarının ve yönetim fonksiyonlarının etkinliğini artırmak amacıyla insan ve bilgisayar tabanlı kaynakların toplanması, saklanması, değerlendirilmesi, iletişimi ve kullanımı alanlarında eğitim veren bir alan olan tanımlanabilir.Bir organizasyon içinde yani bir şirkette karar verme sürecini destekleyen, bilginin yayımlanmasını sağlayan, dataları (verileri) toplayan, istendiğinde geri sunan ve işleyen genel sistem olarakta özetlenebilir. Bilişim sistemi bir datayı (veriyi) girdi olarak alır, onu işler ve karar verme işlemiyle birlikte bir çıktı olarak sunar.

Bölümde Öğrencilik Hayatı Nasıl Geçer, Neler Yapılır, Hangi Dersler Alınır?

İlk 2 yıllık öğretim ağrılıklı olarak; Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Bilgisayar Ağları, Yazılım ve Donanım, Veri Tabanları gibi bilgisayar ve bilişimle ilgili derslerin yanı sıra Yönetim, Muhasebe, Ekonomi, Finans, Pazarlama gibi temel işletme konularındaki temel derslerden oluşur.
Son iki yıl ise bu konuların bütünleştirilip, uygulama ve projelerle desteklendiği; Sistem Geliştirme, Karar Destek Sistemleri, Bilişim Sistemleri Yönetimi, Kurum Bilişim Sistemleri gibi dersler verilir.
Öğrenciler zamanlarının çoğunu bilgisayarlarıyla birlikte bilgisayar laboratuvarlarında geçirir. Uygulama yöntemiyle devam edilen, karşılaşılan gerçek sorunlar, öğrencilerin çözmesi gereken projeler olarak sunulur. Türkiye’de Yönetim Bilişim Sistemleri eğitimi veren hemen hemen bütün üniversiteler son sınıf öğrencilerine staj yapma zorunluluğu getirir. Gerçek iş yaşamıyla henüz mezun olmadan tanışan öğrenciler uygulama yöntemlerini, pratik becerilerini çok daha verimli bir şekilde geliştirebiliyorlar. Bu bölüm birçok alanın iç içe olduğu disiplinler arası bir sentezdir. Öğrencilik hayatı kendini geliştirmek isteyenler için hem hızlı hemde iş dünyasıyla iç içe olmalıdır.

Mezunlar Nerelerde ve Hangi Sektörlerde Çalışır?

Hangi sektör olursa olsun bilginin yönetimi ve verimli bir şekilde kullanılması çok önemlidir. Hatta bilgi yönetimi artık birçok şirketin en önemli sorunlarının başında yer alır. Satış Pazarlama, Üretim gibi alanlarda bilginin etkin bir şekilde kullanılması karlılık ve verimlilik oranlarını artırır. Bundan dolayı iyi bir eğitim almış, pratik becerilerini iyi geliştirmiş, programlama dillerine hakim, yabancı dili iyi olan mezunlar, büyük şirketlerde rahatlıkla çalışmaya başlayabiliyor. Mezunlar, başta Yönetim Danışmanlık firmaları olmak üzere büyük kuruluşların Sistem ve Yazılım Geliştirme, Bilgi Teknolojisi departmanlarında veya Yazılım/Donanım şirketlerinde çalışabilir. Bilişim Sistemleri programları tasarlayan ulusal yada uluslararası firmaların ve yazılım şirketlerinin Satış Pazarlama biriminde çalışmaları, bu sistemleri satın alan firmalar içinde sistemi çok iyi bilen Danışmanlar olarak görev almaları da mümkündür.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bana Uygun mu?

  • Bilgisayar başında zaman geçirmek ve sistemsel olarak bilgileri kurgulamak ilgi alanına giriyorsa,
  • Sadece verilerden oluşan bir dosyayı anlamlı ve kullanılabilir bilgi haline getirmek senin için eğlenceliyse,
  • Sayılarla uğraşmak ve üzerinde oynamak (istatistik vb.) hoşuna gidiyorsa,
  • Sistem kurgulamak ve çalışmasını görmek benim işim diyorsan

YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ TAM SANA GÖRE!


Bu yazı videolardan derlenerek yazıya geçirilmiş ve düzenlenmiştir. Hatırı sayılır bir emek söz konusu olduğu için yazımdan faydalanmak isteyenlerin sitemi kaynak olarak belirtmesi rica olunur.